Heat Transfer · Steady conduction and thermal resistance
A 12 mm thick copper plate (k = 401 W/m·K) has uniform face temperatures of 85 °C and…
Problem
A 12 mm thick copper plate (k = 401 W/m·K) has uniform face temperatures of 85 °C and 22 °C. Using Fourier’s law, determine the conduction heat flux through the plate in W/m² and the heat transfer rate through a 0.40 m by 0.55 m rectangular area of the plate.
Hint
Steady conduction through a plane wall is described by Fourier’s law.
Check your work
Work the problem yourself first. Then open it in Training to check your answer and read the full worked solution.
Create a free account to check your answer and see the solution. Create a free account.
More Heat Transfer practice problems
- A 1.00 m² contact joint between two metal blocks has a measured temperature drop of 8.5…Steady conduction and thermal resistance
- Superheated steam at 250 °C with h_i = 200 W/m²·K flows inside a carbon-steel pipe (k =…Fins and transient conduction
- An annular aluminum fin of uniform thickness 1.5 mm, inner (base) radius 12 mm, and…Fins and transient conduction
- An orange, modeled as a sphere of diameter 80 mm, is taken from storage at 4 °C and…External and internal convection
- Atmospheric air at Ti = 20 °C enters an aligned tube bank with 8 rows of tubes in the…External and internal convection
- Turbulent water flow (Re_D = 4.6 × 10⁴, Pr = 5.4) enters a 20 mm i.dThermal radiation and enclosure exchange
- Refrigerant vapor is condensed on the outside of a 19 mm o.dThermal radiation and enclosure exchange
- A single horizontal condenser tube of outer diameter D = 25 mm and length L = 2.40 m…Heat exchangers and effectiveness methods
- A one-dimensional steady conduction problem is discretised on a uniform mesh with…Coupled modes and numerical heat transfer